Идниот месец почнува производството на руската вакцина во Белорусија

Од:

Белорусија ќе започне со производство на руската вакцина против коронавирус Спутник V во март, а месечниот обем на производство ќе достигне околу 500.000 дози, изјави денеска министерот за здравство Дмитриј Пиневич на состанокот на Министерството за здравство.

– Планираме да започнеме со производство на „Спутник V“, користејќи ги капацитетите на нашата фармацевтска индустрија. Планираме да произведуваме 500.000 дози месечно, истакна Пиневич, пренесе ТАСС.

Според него, Белорусија сега поминува низ вториот бран на пандемијата со тренд на опаѓање на стапката на инфекција во сите региони. – Најверојатно, третата фаза од зголемувањето ќе биде помалку интензивна, многу ќе зависи од увозот на нови варијанти и обемот на вакцинација, нагласи Пиневич.

Тој додаде дека во моментов има околу 25.000 вакцинирани во земјата и дека први вакцинирани се здравствените работници.

Би можело да ве интересира

Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

Ана Ололовска

И Србија и Британија демантираат дека потпишале документ за заштита од руско влијание

Жарко Настоски

Србите преку Брисел дознаа дека нивните власти му вовеле санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

Песков: Ситуацијата во Русија со Ковид-19 е тешка

Ана Ололовска

ЕУ воведе четврти пакет санкции против Белорусија

Ана Ололовска

САД: Нови санкции против Русија поради Навални

Ландов