ИД: Додека крстоносците водат војна во Украина, време е за акција

Од:

Исламска држава преку соопштение ги повика членовите да ги интензивираат нападите ширум светот, а посебно во Европа, каде фокусот во моментот е на војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на ИД, Абу Омар ал-Муџахир изјави дека припадниците на групата подготвуваат одмазда по смртта на поранешниот водач на Абу Ибрахим ал Кураиши, а одмаздата пред се значи интензивирање на нападите.

– Поддржувачите на ИД треба да ја искористат можноста кога крстоносците се борат меѓу себе во Украина и извршат напади во Европа, истакна ал Муџахир.

Тој се осврна и на актуелната ситуација во Израел и конфликтите меѓу припадниците на израелската армија и полиција и Палестинците.

– Ерусалим може да се ослободи од Евреите само со враќање на калифатот, а не со палестинското востание или со помош на оние кои имаат вредности што се менуваат во согласност со интересите на нивните западни господари, посочи ал Муџахир.

Тој ги повика сите муслимани во арапскиот свет да се спротивстават на лидерите кои имаат добри односи со Израел.

– Современите муслимански политичари кои се обидуваат да го ослободат Ерусалим не се ништо друго туку марионети во рацете на Израел и Западот, наведе ал Муџахир во соопштението.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен напад во Сирија

Ана Ололовска

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Ана Ололовска

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

Ана Ололовска

„Си-Ен-Ен“ пренесува исповед на Американката која го обучувала женскиот баталјон на терористичката ИД во Сирија

Ана Ололовска

Американка обучувала батаљон од жени на Исламска Држава во Сирија

А1он

Во Данска уапсен маж поради промоција на Исламска Држава на социјалните мрежи

А1он