И Велика Британија со можни рeстрикции на струја во текот на зимата

Од:

Велика Британија подготвува планови за организирани прекини на струја за индустријата и домаќинствата во текот на зимата, кога ниските температури би можеле да се совпаднат со недостиг на гас, објави „Блумберг њуз“, повикувајќи се на неименувани владини претставници.

dobivaj vesti na viber

Според „разумното сценарио за најлош случај“ на Владата на Велика Британија, недостигот на капацитет на електрична енергија може да изнесува околу една шестина од максималната побарувачка, дури и откако електраните на јаглен ќе бидат ставени во погон.

Според тие прогнози, заедно со потпросечните температури и намалениот увоз на електрична енергија од Норвешка и од Франција, Велика Британија би можела да се најде во ситуација во јануари, во која можеби ќе треба да се иницираат итни мерки за заштеда на гас за четири дена, наведува „Блумберг њуз“.

Засега нема коментар од Министерството за бизнис, енергетика и индустриска стратегија.

Веста на „Блумберг њуз“ уследи откако британската Централна банка минатата недела предупреди дека Велика Британија се движи кон долготрајна рецесија, бидејќи рекордно високите цени на енергијата ја туркаат годишната инфлација кон 13 отсто, а каков било одговор на политиката е попречен од трката за избор на нов премиер што ќе се одржи на 5 септември.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Велика Британија со нови санкции за Русија поради „незаконските“ референдуми

А1он

(ВИДЕО) Руска водителка за погребот на Кралицата: Требаше да фрлиме нуклеарка, сите беа таму

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: 92-годишен поранешен боксер нокаутираше двајца напаѓачи пред британски „Мекдоналдс“

А1он

Македонија и Бугарија не се договорија за цената на струјата

Се очекува погребот на кралицата Елизабета да чини над девет милиони евра, ќе се плаќа од државниот буџет

А1он

Бизнисот им процвета на Турците по смртта на кралицата: Испратиле над 13 тони цвеќe во Велика Британија

А1он