Хамнеи: Иднината на Иран не зависи од нуклеарните преговори

Од:

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денеска изјави дека иднината на земјата не треба да се врзува со успехот или неуспехот на нуклеарните преговори со светските сили.

dobivaj vesti na viber

Хамнеи, кој го има последниот збор за сите државни прашања, меѓу другото рече дека преговорите за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година „одат добро“.

– Апсолутно не ги чекајте нуклеарните преговори за да го планирате напредокот на нашата земја. Не дозволувајте вашата работа да биде попречена без разлика дали преговорите ќе постигнат позитивни, полупозитивни или негативни резултати“, рече Хамнеи на собир на високи ирански државни функционери.

САД и Иран меѓусебно се обвинуваат за недостиг на „политичка волја“ за решавање на преостанатите спорни прашања кои го попречуваат постигнувањето договор за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Иран уапсени 12 лица осомничени за субверзивни активности

Стејт департмент: Ништо не укажува на тоа дека положбата на жената во Иран ќе се подобри

Ана Ололовска

Голема победа за жените во Иран: Укината е полицијата за морал, може да падне и обврската за носење хиџаб

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Иранските власти ја демолирале семејната куќа на алпинистката која настапи без марама

Гроси: Иран може да направи повеќе од една нуклеарна бомба, што не значи дека прави

Иран наметнува рок од 60 минути за медиумите да ги поправат „дезинформациите“

Ана Ололовска