Граѓаните на Катар ќе избираат 30 од 45 членови на Парламентот

Од:

Катарскиот емир шеик Тамим бин Хамад Ал Тани најави денеска дека следната година во земјата ќе се одржат избори за највисокото законодавно тело, што е долгоочекуван чекор кој има за цел да им даде на граѓаните поголеми можности во управувањето на емиратот.

Во говорот пред Парламентот, познат како Совет на Шура, шеикот Ал Тани истакна дека првото гласање ќе се одржи во октомври 2021 година. Тој тоа го опиша како важен чекор во развивањето на законодавниот процес со широко учество на граѓаните.

Изборите ќе им овозможат на граѓаните на Катар да изберат 30 од 45 членови на Советот, кои сега ги избира владетелот на Катар.

Советот нема суштинска законодавна власт, но го советува емирот за новите закони и политиката.

Би можело да ве интересира

Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

А1он

Шефот на катарската дипломатија вели дека признавањето на талибанците како власт во Авганистан не е приоритет

Ана Ололовска

ВИДЕО: Катар ја прими првата серија американски борбени авиони „F-15QA“

Ана Ололовска

Катар дава пола милијарда долари за да се обнови Газа

Жарко Настоски

Катар вети 60 милиони долари за гасовод до Газа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Во Катар 20.000 гледачи на отворање на нов стадион, сите тестирани на корона пред влезот

Жарко Настоски