Фотографии на „Ројтерс“ кои не смеат да се заборават

Од:

Фотографската служба на „Ројтерс“ прослави три децении од своето постоење, поради што објави фотографии кои го заобиколија светот.

Германија 2006

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш, пред средбата со Ангела Меркел не се снајде најдобро со расплакано дете.

Грузија 2008

577668_najbolje-rojtersove-fotke-03reutersfoto-reuters_ff

Маж плаче додека во прегратките е негов роднина, кој најстрадал во бомбардирање на Гори, на околу 80 километри од Тбилиси.

ДР Конго 1996

577669_najbolje-rojtersove-fotke-04reutersfoto-reuters_ff

Момче од Руанда се обидува да се затопли по пристигнување во градот Гома, со околу 20.000 други бегалци.

Авганистан 2008

577667_najbolje-rojtersove-fotke-02reutersfoto-reuters_ff

Американски маринец Вилијам Олас Би за малку ќе бил погоден кога Талибанци отвориле оган во сиромашната покраина Гармсир.

Германија 1986

577666_najbolje-rojtersove-fotke-01reutersfoto-reuters_ff

Советскиот лидер Михаил Горбачов му честита на Ерих Хонекер, лидерот на Источна Германија за реизбор за секретар на партијата СЕД.

Кина 1989

577671_najbolje-rojtersove-fotke-06reutersfoto-reuters_ff

„Непознат демонстрант“ и „ Човек тенк“ се имињата на оваа добро позната фотографија која е направен на протест во Пекинг.

Германија 1989

577672_najbolje-rojtersove-fotke-07reutersfoto-reuters_ff

Маж го урива Берлинскиот ѕид, додека го надгледува група војници. Овој историскиот момент кој што е забележан на фотографијата претходи на обединување на Германија.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Судот во Москва му одредил притвор на продуцент на Ројтерс

Горан Наумовски

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Изложба на фотографии „ЕЛЕМА 2023“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он

Финската премиерка демантира дека земјата не сака НАТО бази на своја територија

Промоција на монографија „АКТ – Театарот низ фотографии”

Ана Ололовска