Формиран нов сојуз против Русија

Од:

Формиран е сојуз од пет земји со цел да се намали влијанието на Русија на глобалниот пазар на нуклеарна енергија. Обединетото Кралство, САД, Канада, Јапонија и Франција постигнаа договор на форумот за нуклеарна енергија на самитот на Г7 во Сапоро, Јапонија. Според соопштението на британската влада, групата ќе ги користи „соодветните ресурси и способности“ на своите нуклеарни централи за да ја поткопа руската контрола врз синџирите на снабдување.

„Овој договор ќе поддржи стабилно снабдување со гориво за денешните потреби, како и гарантира безбеден и сигурен развој и примена на гориво за утрешните напредни реактори“, се вели во соопштението.

Според трудот на Универзитетот Колумбија од 2022 година, речиси 10% од нуклеарните реактори надвор од Русија се направени со руска технологија. Оние во Русија сочинуваат речиси 10% од глобалниот удел, со уште неколку во развој.

Би можело да ве интересира

Пекинг ги обвини земјите од Г7 дека соработуваат за да ја „клеветат и нападнат“ Кина

Горан Наумовски

Стигна реакцијата на Русија на „хистеричниот“ самит на Г7

ВИДЕО: Зеленски во Хирошима допатува со воен авион на француската влада

Медведев се закани дека ќе го раскине договорот за жито доколку Г7 го забрани извозот во Русија

Ана Ололовска

Г7 подготвува еден од најсилните удари за Русија досега

Катерина Ѓуровски

Г7: Неодговорната нуклеарна реторика на Русија и нејзината закана да распореди нуклеарно оружје во Белорусија се неприфатливи

Ана Ололовска