Фон дер Лајен: ЕУ интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија

Од:

Европската унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Таа истакна дека главна ставка во буџетот на ЕУ за периодот од 2021 до 2027 година ќе биде борбата против новиот коронавирус.

Фон дер Лајен за бриселскиот портал „Политико“ нагласи дека повеќегодишната финансиска рамка не е единствено средство за помош, но е средство за стратешко вложување и внатреевропска кохезија, кои ги прифаќаат сите земји членки на Унијата.

– Во ЕУ се разгледува и се дискутира за неколку инструменти, меѓу кои се и обврзници, истакна Фон дер Лајен, додавајќи дека Европскиот совет добил мандат од министрите за финансии.

Би можело да ве интересира

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Македонија

А1он

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска