Финска: Мора да размислиме за влез во НАТО без Шведска

Од:

Финскиот министер за надворешни работи рече дека Хелсинки мора да размисли за влез во НАТО без Шведска, откако Турција рече дека нема да го поддржи шведскиот влез во Алијансата.

Турција збесна по протестот пред турската амбасада во Стокхолм каде меѓу другото беше запален Куранот.

Пека Хаависто, финскиот министер за надворешни работи, сепак додаде дека заедничкиот пристап е првата опција.

Би можело да ве интересира

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Југоисточна Турција погодена од големи поплави

Горан Наумовски

(ВИДЕО) По земјотресот, Турција зафатена од поплави, има и загинати