Финска ги затвори сите копнени гранични премини со Русија

Од:

Владата на Финска одлучи целосно да ги затвори сите копнени гранични премини со Русија од 30 ноември до 13 декември, објави премиерот Петери Орпо.

Според него, Хелсинки смета дека краткорочното и целосно затворање на граничните премини ќе биде ефикасно решение за проблемот со приливот на мигранти од руска територија во Финска.

„Целта е што поскоро да се нормализира ситуацијата на границата со Русија“, рече тој, пренесува Интерфакс.

На 18 ноември, Финска затвори четири гранични премини во југоисточна Финска до 18 февруари, наведувајќи го наводниот масовен влез на мигранти од трети земји кои бараат азил во Финска на финската граница организирана од Русија.

На 22 ноември, финската влада одлучи да затвори уште три контролни пунктови до 23 декември, оставајќи го отворен само најсеверниот, Раја-Јосепи.

Би можело да ве интересира

Сакале да минат граница со менувана лична карта, пасош што му фалат страници, фалс зелен картон

Финска има нов претседател

300.000 Финци штрајкуваат – затворени фабрики, продавници, градинки…

Нормализирана состојбата на граничниот премин Делчево

А1он

Русија ќе ги распореди најновите хаубици во близина на финската граница

Ковачевски: По 40 години, рехабилитиран регионалниот пат Битола-Меџитлија, се поврзуваме со соседите, отвораме економски перспективи, го олеснуваме нашиот пат до ЕУ

А1он