Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница

Од:

Бројот на мигранти фатени како илегално ја преминуваат границата меѓу САД и Мексико е намален, покажуваат податоците до кои дојде Ројтерс.

Неименуван висок функционер на американската гранична служба изјавил дека тоа укажува дека новата рестриктивна политика на администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден ја обесхрабрува илегалната имиграција, пренесува британската агенција.

Тој официјален претставник изјави дека американските гранични патроли уапсиле околу 3.100 луѓе кои илегално ја преминале границата во петокот, што е за околу 20 отсто помалку од претходните денови.

Би можело да ве интересира

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Маринец скокна од хеликоптер, падобранот не се отвори

Во САД се пронајдени 200 деца кои се бараа како исчезнати

Горан Наумовски

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади

Вашингтон пост: Од почетокот на војната, САД му дадоа на Израел 6,5 милијарди долари помош

Горан Наумовски

Нова трагедијата во Флорида: Девојче почина во вжештен автомобил