Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на Пуџдемон

Од:

Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и на Тони Комин и Клара Понсати. Ова ќе овозможи продолжување на постапката против нив за екстрадиција во Шпанија, каде ќе треба да издржат ефективни казни.

Барањето за укинување на имунитетот на тројцата политичари е од судот во Шпанија, кој ги бара под обвинение за заговор против владеењето на правото во земјата и проневера на јавни средства.

Пучдемон и Комин живеат во Белгија од 2017 година, каде избегаа откако референдумот за независност на Каталонија, што тие го организираа, беше прогласен за незаконски од шпанскиот суд. Тогаш белгискиот суд одби да ги екстрадира, а подоцна тројцата освоија европратенички места на изборите во 2019 година.

Резултатите од вчерашното тајно гласање за укинување на пратеничкиот имунитет на тројцата политичари беа објавени рано утрово.

Во соопштението од Европскиот парламент се вели дека е поддржана одлуката за укинување на пратеничкиот имунитет на Карлес Пуџдемон, Тони Комин и Клара Понсати.

Би можело да ве интересира

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

А1он

„Паис“: Пуџдемон ослободен по синоќешното апсење на Сардинија

А1он

Санчез: Пуџдемон мора да одговора пред лицето на правдата

А1он

Лидерот на каталонските сепаратисти Пуџдемон уапсен во Италија

Ана Ололовска

Европскиот парламент одобри 14,2 милијарди евра помош на земјите кандидати за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

А1он

Каталонскиот лидер Пуџдемон дефинитивно остана без европратеничкиот имунитет

Жарко Настоски