pudzdemon

Свет

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

А1он
Италијанскиот суд денеска ја одложи одлуката по барањето на Шпанија за екстрадиција на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и му дозволи да патува. Пуџдемон го
Свет

„Паис“: Пуџдемон ослободен по синоќешното апсење на Сардинија

А1он
Италијански судија денеска го ослободи поранешниот каталонски регионален лидер Карлес Пуџдемон, откако беше уапсен претходната ноќ на Сардинија, објави шпанскиот весник „Паис“. Сепак, судијата му
Свет

Санчез: Пуџдемон мора да одговора пред лицето на правдата

А1он
Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави денеска дека поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон мора да одговора пред лицето на правдата, откако беше уапсен на италијанскиот остров
Свет

Лидерот на каталонските сепаратисти Пуџдемон уапсен во Италија

А1он
Европратеникот и поранешен каталонски претседател Карлес Пуџдемон, кој е во егзил во Белгија од 2017 година по обидот за отцепување на Каталонија на референдумот за
Свет

Каталонскиот лидер Пуџдемон дефинитивно остана без европратеничкиот имунитет

А1он
Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемон како европратеник. Во март годинава, Европскиот парламент им го укина пратеничкиот
Свет

Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на Пуџдемон

А1он
Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и на Тони Комин и Клара Понсати. Ова ќе овозможи продолжување на постапката
Свет

Европскиот парламент го разгледува барањето за одземање на имунитетот на Карлес Пучдемон

А1он
Европскиот парламент почна процедура за разгледување на барањето за укинување на имунитетот на поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон, изјави денеска еден од потпретседателите на
Свет

Суд во Брисел го одложи сослушувањето на поранешниот каталонски лидер Пуџдемон

А1он
Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон денеска изјави дека судот во Брисел го одложил неговото сослушување по налогот за апсење, издаден од Шпанија со барањето за
Свет

Во Брисел пристигна ново барање за апсење на Пуџдемон

А1он
Белгија денеска по третпат прими Европски налог за апсење на поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пуџдемон од шпанскиот Врховен суд, соопшти портпаролката на обвинителството во
Свет

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

А1он
Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост