Европскиот парламент изгласа резолуција против Србија

Од:

Европскиот парламент изгласа резолуција со која се повикува на независна меѓународна истрага за наводни нерегуларности на изборите во Србија одржани на 17 декември 2023 година.

Необврзувачката резолуција на Европскиот парламент бара спроведување на меѓународна истрага за неодамнешните избори, испраќање експертска мисија и условување натамошна финансиска помош од ЕУ за Србија со подобрување на изборните услови.

За резолуцијата гласаа 461 европратеник, 53 беа против, додека 43 беа воздржани.

Резолуцијата беше изгласана пред конечниот извештај на ОБСЕ и ОДИХР за изборите во Србија.

Би можело да ве интересира

Медиуми: Ќе биде сослушана и мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Орце Костов

Како убијците на Данка го признале делото: Возачот зборувал на влашки, соучесникот веднаш кажал што се случило

(ВИДЕО) Вучиќ: Вчера над Ваљево леташе балон или шпионски дрон, следниот пат ќе го собориме

Србија подигна воени авиони: забележан неидентификуван летачки објект

Предраг Петровиќ

Пукање во Белград, повреденото момче не и кажува на полицијата кој го нападнал

Вработена во српското МВР издавала фалсификувани пасоши