Еуметсат лансира нов европски метеоролошки сателит

Од:

Ракетата Аријана денеска треба да лансира нов европски метеоролошки сателит, јави Би-Би-Си.

Планот е сателитот Метеосат-12 да го надгледува европскиот континент, Блискиот Исток и Африка, како дел од новиот систем за набљудување вреден повеќе милијарди евра.

Се работи за веројатно најважното европско вселенско лансирање оваа година, кое ќе ја замени технологијата стара повеќе од 20 години.

Генералниот директор на Еуметсат, меѓувладината организација која управува со европските метеоролошки сателити, Фил Еванс ја нагласи важноста на точните податоци од вселената за попрецизни прогнози и предупредувања со цел ублажување на последиците од временските катастрофи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Блумберг: Америка тврди дека Русија ќе испрати нуклеарно оружје во вселената оваа година

Не сме сами: се појавуваат докази за живот во вселената

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Климите од Арсовска ги нема: Граѓаните на плус 40 се возат со отворени врати

Орце Костов

Астронаутите инсталираа нови соларни панели на ISS

Ана Ололовска

Најголемата вселенска експлозија: Научниците никогаш не биле сведоци на нешто од вакви размери

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Лансирана најголемата ракета во историјата: полета, па набрзо експлодира и потполно се распадна

Ана Ололовска