eumetsat

Свет

Еуметсат лансира нов европски метеоролошки сателит

А1он
Ракетата Аријана денеска треба да лансира нов европски метеоролошки сателит, јави Би-Би-Си. Планот е сателитот Метеосат-12 да го надгледува европскиот континент, Блискиот Исток и Африка,