ЕУ сака компромис со Москва за Калининград за да избегне уште еден конфликт

Од:

Превозот на стоки преку Литванија до рускиот регион Калининград би можел да продолжи нормално во рок од неколку дена, рекоа два извори запознаени со темата, додека европските претставници работат на компромис со балтичката држава за да се смират тензиите со Москва.

dobivaj vesti na viber

Регионот Калининград, кој граничи со Европската унија и зависи од патниот и железничкиот транспорт на повеќето стоки преку Литванија, е отсечен од Русија од 17-ти јуни поради санкциите воведени од Брисел.

Европските претставници моментално преговараат за изземање на територијата од санкции и постои можност да се постигне договор уште во јули, доколку Литванија, членка на Европската унија, се согласи.

Иако западните сили ветија дека ќе застанат во одбрана на Украина, повторувајќи го ова на самитите на Г7 и НАТО оваа недела, се покажа дека е многу тешко за Европа истовремено да воведе строги санкции и да избегне понатамошна ескалација на тензиите со Русија.

Доколку не се обнови традиционалната рута за транспорт на руска стока до Калининград преку Литванија, балтичката држава стравува дека Москва би можела да употреби воена сила за да создаде коридор на нејзина територија, изјави еден извор.

Германија, која поддржува компромисно решение, има свои војници во Литванија, кои би можеле да се најдат во конфликт заедно со нивните сојузници во НАТО доколку тоа се случи.

Германската економија, најголемата во Европа, исто така е силно зависна од увозот на руски гас и би била ранлива на какво било намалување на приливот во случај на ескалација на спорот во Калининград.

„Мораме да се соочиме со реалноста, (Путин) има поголема предност од нас. Во наш интерес е да најдеме компромис“, рече еден извор, додавајќи дека Калининград е „светост“ за Москва и дека исходот од договорот е веројатен.

Би можело да ве интересира

ЕУ формално ја потврди одлуката за ограничување на цената на руската нафта

Русија: Успешно тестиравме нова ракета за противракетна одбрана

Ана Ололовска

Патријархот Кирил: Донбас е првата линија на одбрана на рускиот свет

Ана Ололовска

Откриени документи со наводен план за инвазија: Путин сакал да ја освои Украина за 10 дена

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска