Естонија: Поранешен офицер и неговиот татко осудени за шпионажа

Од:

Суд во Естонија прогласи поранешен воен офицер и неговиот татко за виновни за предавство, бидејќи шпионирале за Русија.

Суд во Талин денеска пресуди дека 38-годишниот Денис Метсавас, поранешен мајор во естонската војска, и неговиот татко Пјотр Волин, и давале тајни податоци на руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Судот утврдил дека Метсавас пренесувал информации 10 години и го осуди на 15 години затвор.

Волин работел со ГРУ околу пет години и добил шестгодишна затворска казна.

Би можело да ве интересира

Естонија сака еднострано да го укине безвизниот режим за Украинците

Скок на цените на куќите во Естонија, Летонија и Австрија

Протоколот за НАТО утре пред естонските пратеници

Руски воен авион влезе во воздушниот простор на Естонија

Националистичката партија ЕКРЕ стана дел од Владата на Естонија

Естонија: Зголеменото присуство на САД и НАТО нема да донесе стабилност