Русија го намалува нивото на дипломатските односи со Естонија

Од:

Русија го намалува нивото на дипломатските односи со Естонија, како одговор на значителното намалување на бројот на вработени во руската Амбасада во Талин и уништувањето на односите со Москва во целина, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„На 23 јануари во руското Министерство за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Естонија, Маргус Лајдре. Беше изразен остар протест против постапките на естонските власти. Амбасадорот на Република Естонија мора да ја напушти Руската Федерација до 7 февруари 2023 година“, се вели во соопштението.

Според руското МНР одговорноста за развојот на оваа ситуација во односите меѓу Русија и Естонија целосно и припаѓа на естонската страна. Се додава дека Кремљ ќе продолжи да одговара на „непријателските чекори преземени од естонското раководство“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска