Ердоган: Турција ќе им помогне на Русија и Украина во обновување на преговорите за решавање на кризата

Од:

– Разговаравме за размената на воените заробеници и нашите иницијативи во овој поглед, исто така би сакал да напоменам дека придаваме големо значење на ова прашање, рече Ердоган на прес-конференција во Лавов, пренесе РИА Новости.

dobivaj vesti na viber

Тој исто така рече дека Турција ќе продолжи со дипломатските напори во обид да ја реши украинската криза.

– Турција ќе продолжи со дипломатските напори за мирен крај на војната во Украина. Верувам дека порано или подоцна ќе дојде крајот на преговарачката маса. И Зеленски и Гутереш се едногласни во овој поглед, рече турскиот претседател, пренесе агенцијата ТАС.

Ердоган ја повика меѓународната заедница да вложи повеќе напори за решавање на кризата во Украина, додавајќи дека Анкара е подготвена да им помогне на Русија и Украина во обновувањето на преговарачкиот процес во Истанбул меѓу конфликтните страни.

– Подготвени сме да играме улога на посредник во ревитализацијата на преговорите за параметрите кои беа формирани во Истанбул во март. Подготвени сме да обезбедиме сеопфатна поддршка за постигнување на оваа цел, рече Ердоган.

Тој рече дека има намера да го информира рускиот претседател Владимир Путин за резултатите од преговорите за Украина во Лавов.

– Ќе продолжиме да ги оценуваме резултатите од нашите денешни разговори со господинот Путин,  рече турскиот лидер.

 

Би можело да ве интересира

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков загрижен: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Рогов: Зеленски е „странски шпион“

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска