Ел Салвадор: Поранешниот претседател украл 246 милиони долари

Од:

Државниот обвинител на Ел Салвадор, Даглас Менделез објави дека поранешниот претседател на таа централноамериканска држава, Елијас Антонио Сака, украл 246 милиони долари државни пари. Сака и шест други лица беа уапсени минатиот викенд .

– Вкупен износ од 246 милиони долари е проневерен и префрлен на сметки на поединци и во корист на обвинетите, изјави Менделез на прес конференција.

Неколку компании поврзани со роднина на Сака се под истрага со судски налози.

Сака (51) и шест други осомничени лица меѓу кои и тројца актуелни од владата на Ел Салвадор, беа уапсени во викендот под обвинение за проневера и перење пари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ужас во Ел Салвадор, најмалку 12 жртви во навивачко стампедо

ВИДЕО: Брутален нов мегазатвор во Ел Салвадор

Ана Ололовска

Во Ел Салвадор за 50 дена уапсени 30.000 членови на криминални банди

А1он

Парламентот на Ел Салвадор воведе вонредна состојба поради насилството на криминалните групи

Ана Ололовска

ММФ го повика Ел Салвадор да го укине Биткоинот како законско средство за плаќање

Тројца загинати откако се урна салвадорски воен авион во Пацификот

Ана Ололовска