Експлодира граната на детски настан во Украина, осум деца се тешко ранети

Од:

Во тек е кривична истрага откако на детски настан во украинскиот град Чернихив експлодираше фрлач на гранати, при што беа повредени 15 лица, меѓу кои осум деца.

Експлозијата се случила на непланирана изложба на воена опрема во северниот украински град во саботата, соопштија локалните власти. Во неделата четири лица се приведени во болница, пренесува британски The Telegraph.

Во своето вечерно видео обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека две лица оттогаш се приведени.

„Две лица кои директно учествуваа во трагичниот инцидент во Чернихив се приведени под сомнение дека сториле кривично дело“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Во битолско Могила пронајдена неексплодирана граната од Првата светска војна

„Зоља“ е испукана кон куќа во Батајница, гранатата заврши во дневна соба

Горан Наумовски

Уништена е неексплодирана кумулативна бомба пронајдена во куќа во Белград

Горан Наумовски

ВИДЕО: Неексплодирана граната прободе грб на руски војник, хирурзите ја извадиле без анестезија

А1он

Харков повторно гранатиран, ноќеска загинале три лица

А1он

Истрага во Украина: На детска забава експлодираше фрлач на гранати, повредени 15 лица од кои осум деца

А1он