Харков повторно гранатиран, ноќеска загинале три лица

Од:

Руските сили утрово извршиле напади врз Харков при што е уништена една станбена зграда во централниот дел на градот, соопшти денеска украинскиот гувернер на регионот Олех Синехубов.

Тој информира дека „се разјаснуваат информации за евентуални жртви“ и оти во моментов нема хоспитализирани луѓе.

Синехубов претходно информира дека три лица загинаа во ракетен напад врз регионот Харков во текот на изминатиот ден, меѓу кои и една постара жена која почина синоќа во градот Харков.

Харков, вториот по големина град во Украина, е блиску до руската граница и постојано е цел на гранатирање од почетокот на руската инвазија.

– Во текот на ноќта, непријателот повторно изврши ракетен напад врз Харков, напиша Синехубов на Телеграм.

Тој изјави дека „во индустриската зона е оштетена двокатна зграда и уништена е приватна станбена зграда во која живеела 73-годишна жена, која загинала во нападот“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка: Вака изгледа град кој го напаѓаат Русите

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат

Русите ги распоредуваат моќните ракети „Кх-69“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Американски снајперист во Украина: Мора да го запреме Путин

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал