Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Од:

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирусот, вакцинирајќи ги прво здравствените работници со вакцината на кинескиот гигант Синофарм.

Министерката за здравство, Хала Зајед, изјави дека здравствените работници во 40 болници, кои се наменети за изолација и лекување на пациенти со Ковид-19 низ целата земја, имаат предност во вакцинацијата.

Потоа ќе се вакцинираат старите лица и луѓето кои имаат хронични заболувања, рече Зајед.

Таа додаде дека луѓето треба да примаат две дози од вакцината во рок од 21 ден, а кинеската вакцина е ефикасна 86 проценти.

Би можело да ве интересира

Русија ќе ја понуди вакцината „Спутник В“ во форма на спреј за нос

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

За вакцинација и натаму ќе се пријавува преку матичните лекари, вели Филипче

Жарко Настоски

Австрија сака да ја купи руската вакцина, Курц се слушнал со Путин

Жарко Настоски

Експертите на ФДА ќе препорачаат да се одобри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Жарко Настоски