Предвреме родените бебиња од Газа стигнаа во Египет

Од:

Дваесет и осум предвремено родени бебиња кои вчера беа евакуирани од болницата Ал Шифа пристигнаа во Египет преку преминот Рафах.

Мохамед Салама, кој е шеф на неонаталното одделение во болницата Ал-Ахли Емирати во Рафах, каде што се евакуирани бебињата, за Би-Би-Си изјави дека немаат информации каде точно ќе одат бебињата кога ќе пристигнат во Египет.

„Комисијата од египетското Министерство за здравство ќе ги прими, а потоа ќе одлучат“, изјави тој за Би-Би-Си Арапски. Се вели дека египетскиот министер за здравство е со комитетот лоциран на аеродромот Ел Ариш.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер

(ВИДЕО) Девет месеци војна: глад и болести во Газа, протести во Израел

Катерина Ѓуровски

Врховниот суд на Израел нареди регрутирање на ортодоксните Евреи во војска

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“