Египет: Го одржуваме граничниот премин Рафах отворен, Израел ја блокира помошта

Од:

Египетското Министерство за надворешни работи соопшти дека граничниот премин Рафах, кој ги поврзува Египет и Појасот Газа, е отворен континуирано од почетокот на кризата во Газа. Министерството тврди дека Израел е тој што ја спречува испораката на помош до опколената енклава со наметнување процедури и услови.

Портпаролот на министерството Ахмед Абу Зеид остро ги осуди сите тврдења за спротивното и ја потврди непоколебливата поддршка на Египет за палестинскиот народ и неговата солидарност со народот во Газа. Тој ги повика оние кои го проширија или побараа затворање на преминот да ги проверат изјавите на ОН и меѓународните хуманитарни претставници кои го посетија преминот и ги пофали напорите на Египет да го олесни влезот на хуманитарна помош во Газа.

„Израелските пречки се причина за доцнењето во обезбедувањето помош за сиромашните меѓу братскиот палестински народ во Газа“, заклучи Абу Зеид.

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Катерина Ѓуровски