rafah premin

Свет

Египет: Го одржуваме граничниот премин Рафах отворен, Израел ја блокира помошта

А1он
Египетското Министерство за надворешни работи соопшти дека граничниот премин Рафах, кој ги поврзува Египет и Појасот Газа, е отворен континуирано од почетокот на кризата во
Свет

(ВИДЕО) 800 луѓе се извлекоа од Газа преку преминот Рафах, најголема евакуација во еден ден

А1он
Египетски функционер изјави дека повеќе од 800 странски државјани го напуштиле Појасот Газа преку граничниот премин Рафах. Ова е најголемиот број на луѓе кои поминале
Македонија

Семејството со две мали деца се евакуираше од Газа, преку Каиро ќе дојдат во Македонија

А1он
Семејството со две мали деца, таткото кој е македонски државјанин и мајката која е Палестинка вчера го помина преминот Рафах од Газа кон Египет. Тие
Македонија

Македонските државјани се на списоците за евакуација преку преминот Рафах, МНР очекува да излезат од Газа

А1он
Министерството за надворешни работи ја поздравува одлуката за отворање на граничниот премин Рафах меѓу Појасот Газа и Египет, со што се овозможува евакуација на странските
Свет

(ВИДЕО) Египет ја крена рампата: од Газа излегуваат странски државјани и тешко повредени

А1он
Египет, Израел и Хамас со посредство на Катар и во координација со САД постигнаа договор за евакуација. Дозволена е евакуација на странските државјани и на