Ирак испраќа танкер со гориво во Египет за да и помогне на Газа

Од:

Ирак испраќа танкер со гориво во Египет за да помогне да се намали недостигот во Појасот Газа, кој ги попречи хуманитарните напори и спасувањето на повредените по израелските напади, рече Зедан Калаф, советник за човекови права на ирачкиот премиер Мохамад Шија ал-Судани.

Ирачкиот танкер со товар од 10 милиони литри го напушти пристаништето во Басра и се упати кон Суецкиот канал.

– Танкерот пренесува помош наменета за Палестинците во Газа и владата на Ирак има намера да испрати дополнителна помош во иднина, рече Калаф, пренесе Ројтерс.

Според податоците, 19.000 Палестинци се убиени во Појасот Газа од 7 октомври, кога милитантната група Хамас го нападна Израел, наводно убила 1.200 и заробила 240 лица од територијата на Израел, пренесува Танјуг.

Би можело да ве интересира

ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

Први видеа од иранскиот напад на Израел – небото над Блискиот исток празно

Анита Петровска Рајковиќ

Во израелскиот напад на градот Газа загинаа 29 лица, десетици се повредени

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви