Џонсон се закани со општи избори и повлекување на законот за Брегзит

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе го повлече законот за Брегзит и ќе свика општи избори, доколку пратениците во парламентот се откажат од планираниот распоред за расправа, во рамки на која законот треба да биде изгласан.

dobivaj vesti na viber

Ова за Би-Би-Си го изјави извор од британската Влада, наведувајќи дека „владата не сака да губи време со овој парламент“.

Законот за Брегзит беше објавен вчеравечер и во британскиот парламент во тек е расправа по него.

Би-Би-Си наведува дека гласањето за законот треба да почне околу 19 часот по локално време.

Би можело да ве интересира

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

Мишел: Европската геополитичка заедница би го олеснила процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска