Џонсон и Ердоган разговараа за Сирија

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сакаат да се сретнат со германските и француските лидери за да разговараат за воената операција на Турција во северна Сирија.

Кабинетот на Џонсон соопшти дека британскиот премиер и Ердоган „се согласиле да побараат можност да се сретнат со францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел за да разговараат за актуелната состојба, но и за миграцијата и борбата против тероризмот“.

Џонсон го опиша договорот за прекин на огнот, со посредство на САД, како „чекор во вистинската насока“.

Сепак, тој истакна дека сè уште има голема загриженост поради воената операција на Турција во североисточна Сирија.

Прекинот на огнот стапи на сила во четвртокот вечер за да можат Курдите да се повлечат од североисточна Сирија и треба да трае пет дена, до вторник.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Руската армија изведе хеликоптерски десант врз поранешната американска база во Сирија

Татјана Ташкова

Кипар тврди дека Турција го прекршува меѓународното право при потрагата по нафта и гас

Варадкар: Можен трговски договор со Лондон до крајот на 2020 година

Лабуристите во изборната кампања ветија национализација на британскиот телеком

Од Истанбул депортирани 40.000 бегалци

Руски хеликоптери и војници распоредени во поранешната американска база во Сирија