Два расистички напади врз тинејџерки мигрантки во Германија

Од:

Во Германија во текот на викендот регистрирани се два расистички мотивирани напади, а полицијата покрена истрага за инцидентите.

Во петокот вечер непознат маж во Марцан вербално, а потоа и физички нападнал две сириски девојчиња на возраст од 15 и 16 години. Тој ги удрил по лице, по што на девојчињата им е пружена помош во амбуланта.

Напаѓачот избегал.

Во друг случај, непозната жена навредувала една 12-годишна мигрантка и се обидела да и ја симне марамата од глава, при што ја влечела за коса.

Девојчето било полесно повредено, а жената избегала пред да пристигне полицијата.

Би можело да ве интересира

Сириската армија воспостави контрола врз северниот дел на покраината Хама

Експлозија на Западниот брег, убиена израелска девојка

Кумуцакос: Наследивме 65.219 барања за азил

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Нема обвиненија против Усеини за тепачките, Обвинителството не знае за нападот врз Илјази

Сириската војска ги опколи бунтовниците во покраината Хама

Ана Ололовска