Петмина загинати во нападот во Сиднеј

Од:

Најмалку пет лица се убиени во нападот со нож во трговскиот центат во Сиднеј. Повредени се и повеќе лица, меѓу кои и 9-месечно бебе.

Нападот се случил кога напаѓач со нож почнал да прободува луѓе по случаен избор, а кога се обидел да нападне полицајка, таа го убила.

Се уште нема информации кои се мотивите и сторителот.

Би можело да ве интересира

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

Четворица тинејџери под истрага за нападот на германскиот пратеник Матијас Еке

Петмина тинејџери обвинети за тероризам по нападот со нож во црквата во Сиднеј

Момчето кое уби епископ е обвинето за тероризам, oдлучија обвинителите од Сиднеј

Нападната е жена, вработена во нотарска канцеларија

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата