(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Од:

За време на нападот врз конвојот загинаа двајца француски полицајци, а тројца беа ранети. На новата снимка се гледа целиот напад и како црн автомобил ненадејно удира во полициско комбе на патарина во Нормандија, по што четворица маскирани напаѓачи трчаат и отвораат оган.

Киднаперите потоа ги отвориле вратите на полициските автомобили и со лисици го извлекле Мохамед Амр. Амр, за кој се вели дека е еден од водечките шверцери на дрога во Франција, требало да биде префрлен од Руан во затвор во Евре.

Командирот на регионалната полиција го активираше планот „кобац“ што значи дека целата полиција е ставена во готовност. Последен пат планот беше искористен за време на потрагата по озлогласениот гангстер Редоин Фаид во 2018 година и во 2015 година по нападот на редакцијата на весникот Charlie Hebdo.

Би можело да ве интересира

Саркози: Макрон ја турка земјата во хаос

Тројца малолетници нападнале сопруг и сопруга во нивниот дом, го раниле мажот со нож

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен