Драма на аеродром во Лондон: Запрен авион поради киднапирано дете

Од:

На лондонскиот аеродром Хитроу непосредно пред полетувањето полицијата запрела авион поради сомнеж за киднапирано дете. Полицајците од авионот кој бил на пат за Романија презеле четиригодишно девојче откако мајката пријавила дека детето и е одземено.

Мажот кој бил во авионот со детето бил изнесен и уапсен.

Полицијата користела камери за препознавање на регистарски таблички за да го утврди дижењето на автомобилот на осомничениот од Нотингам кој се движел низ Лондон. Преку податоци на граничната контрола полицијата открила дека осомничениот имал купени билети за лет за Букурешт.

„Авионот беше подготвен за полетување, но успеавме да стигнеме на време. Авионот се рати на терминалот, а човекот беше уапсен“ – објаснуваат од полицијата.

Осомничениот бил испрашан и пуштен со кауција, девојчето е вратено кај мајката.

Би можело да ве интересира

Малолетна девојка киднапирана и силувана од поранешниот дечко

А1он

Судир меѓу полиција и антиваксери во Лондон

А1он

Во Лондон се продава јахта претворена во удобен дом

А1он

Охриѓанка која Интерпол ја барал за киднапирање во Норвешка, уапсена на граница кај Свети Наум

Жарко Настоски

Ирански разузнавачи обвинети за заговор за киднапирање на новинарка од Њујорк

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

Жарко Настоски