Два напади со самострел во Лондон

Од:

Во Лондон во рок од 10 дена се случија два напади со самострел, а полицијата верува дека случаите се поврзани и дека напаѓачот е истиот.

Најпрво една жена (44) била застрелана со стрела во главата додека поминувала улица во Шоредич вечерта на 4 март.

Потоа, на 14 март, маж (20) бил погоден во вратот од стрела во близина на улицата Арнолд Циркус, 60 метри од местото каде што се случил првиот напад, исто така во вечерните часови, објави Скај њуз.

Двете жртви ја напуштиле болницата и не се верува дека имаат долгорочни здравствени ефекти, соопшти полицијата.

Полицијата работи на пронаоѓање на сторителот, а повеќе полицајци во текот на викендот ќе бидат испратени во областа за подобра заштита.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Еден мртов и над 30 повредени поради силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Синот на пакистанските мигранти останува на чело на Лондон, влезе во историјата

(ВИДЕО) 23-годишно момче е убиено во бизарниот напад со меч во Лондон

ВИДЕО: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон

(ВИДЕО) Гори полициска станица во Лондон, пожарот го гаснат 175 пожарникари

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пожар во Лондон, 11 лица завршија во болница

Горан Наумовски