Директорот на филипински затвор обвинет дека наредил убиство на новинар

Од:

Филипинските власти денеска го обвинија директорот на еден од затворите во земјата дека наредил убиство на познат радио новинар.

Персивал Мабаса (63) беше убиен на 3 октомври на пат до радио-студио во предградие на Манила.

Директорот на затворската управа, Џералд Бантаг, наводно го наредил убиството на новинарот затоа што во својата емисија „изнел проблеми поврзани со него“.

Осомничениот вооружен напаѓач Џоел Ескоријал им се предаде на властите минатиот месец плашејќи се за својата безбедност, откако полицијата ја објави неговата фотографија пренесена од видео снимка, изјавија официјални лица.

Персивал Мабаса, познат под името Перси Лапид, отворено го критикуваше поранешниот претседател Родриго Дутерте, како и политиката на владата на неговиот наследник Фердинанд Маркос Јуниор.

Филипините се една од најопасните области за новинарите во светот, повеќето од сторителите на убиствата никогаш не се осудени.

Би можело да ве интересира

Големи поплави во Филипните, загинаа најмалку 33 лица

Нарко бос си ја сошил устата во босански затвор

Се проверува со кого комуницирале затворските полицајци на кои им побегна затвореник, тие се задржани во станица

Ландов

Најмалку 51 лице загина во поплавите на Филипините, 19 се водат како исчезнати

Силен земјотрес го погоди филипинскиот остров Минданао

А1он

Бројот жртви во поплавите на Филипините достигна 33

Ана Ололовска