Децата кои ја преживеаја авионската несреќа и талкаа низ џунгла се отпуштени од болница

Од:

Четири домородни колумбиски деца кои преживеаја авионска несреќа во регионот на Амазон и живееја повеќе од пет недели во џунглата се пуштени од болница по 34-дневен престој, соопшти денеска владата. Децата на возраст од една до 13 години ја преживеаја несреќата на 1 мај во која загинаа нивната мајка и уште двајца возрасни.

Тие беа спасени благодарение на храброста на најстарата сестра и напорите на службеникот за пребарување.

„Тие ја вратија големината и тежината, навистина им оди многу добро“, им рече на новинарите Астрид Касерес, директорка на државниот институт за заштита на децата.

Браќата и сестрите ќе останат под старателство на институтот поради „сложената семејна ситуација“, рече таа, а конечните аранжмани за старателство за нив ќе бидат решени за шест месеци.

„Влегуваме во преодна фаза за заштита на децата“, додаде Касерес.

И таткото на двете најмали деца и семејството на мајката за медиумите изјавија дека сакаат старателство.

Би можело да ве интересира

Родители бараат да се постават камери во градинка во Дебар: Сакаме да знаеме како ни се третираат децата

Орце Костов

„Децата го преземаат Собранието“ по повод Светскиот ден на детето

ВИДЕО: Гром уби млада мајка на плажа во Колумбија, снимен моментот на ударот

Повеќе од 2.400 украински деца се однесени во Белорусија

Објава за киднапери на деца направи паника – МВР демантира, ниту едно дете не е одземено, веста е лажна

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Спасени родителите на Дијаз, киднаперите убиени