Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Од:

Европската унија нема да му даде нов мандат на преговарачот за Брегзит, Марош Шефчович, бидејќи Велика Британија бара измени на Протоколот за Северна Ирска, изјави денеска евроамбасадорот во Лондон, Жоао Вале де Алмеида.

Британските медиуми пренесуваат дека Де Алмеида зборувајќи во Вестминстер повторил дека ЕУ нема да го продолжи мандатот на Шефчович за разговорите со Лондон.

Британските власти експресно оценија дека ваквата одлука на ЕУ е „големо разочарување“.

Протоколот за Северна Ирска е дел од договорот за Брегзит со кој се воспоставуваат трговски правила за британската покраина, а сега Лондон сака да ги промени, наведуваат британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

А1он

Џонсон: Ќе ја послушам пораката на гласачите

Ана Ололовска

ЕУ и Норвешка договорија зголемување на испораката на гас

Ана Ололовска

Лидерот на британските ториевци Оливер Дауден поднесе оставка

Ана Ололовска

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Ана Ололовска