Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Од:

Европската унија нема да му даде нов мандат на преговарачот за Брегзит, Марош Шефчович, бидејќи Велика Британија бара измени на Протоколот за Северна Ирска, изјави денеска евроамбасадорот во Лондон, Жоао Вале де Алмеида.

Британските медиуми пренесуваат дека Де Алмеида зборувајќи во Вестминстер повторил дека ЕУ нема да го продолжи мандатот на Шефчович за разговорите со Лондон.

Британските власти експресно оценија дека ваквата одлука на ЕУ е „големо разочарување“.

Протоколот за Северна Ирска е дел од договорот за Брегзит со кој се воспоставуваат трговски правила за британската покраина, а сега Лондон сака да ги промени, наведуваат британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

Украинските војници на обука за управување тенкови во Велика Британија

Британскиот премиер го разреши претседателот на владејачката Конзервативна партија поради кршење на министерскиот кодекс

Ана Ололовска

ЕУ сака да формира обвинителство кое ќе собира докази за руските злосторства

А1он

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

А1он

ЕУ бара од Босна и Херцеговина да воведе визи за граѓаните на Русија

А1он