Членките на ЕУ се согласија дека треба да се зајакнат односите со администрацијата на Бајден

Од:

Земјите-членки на ЕУ се согласуваат дека трансатлантските односи мора да се зајакнат со новата администрација во САД, додека истовремено мора да се работи на зајакнување на стратешката автономија на ЕУ, беше договорено денеска во Брисел.

Амбасадорите на земјите-членки се согласија за идните односи меѓу ЕУ и САД, што треба да биде тема на претстојниот самит на лидерите на ЕУ, што ќе се одржи на 10. и 11 декември и ќе служи како упатство за работа на институциите на ЕУ.

ЕУ нагласува дека односите со САД мора да се засноваат на пет столба: борба против Ковид-19, мултилатерализам, економска соработка и закрепнување, борба против климатските промени и светски мир и безбедност.

Земјите-членки го поддржаа и предлогот на претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, самитот на ЕУ да се одржи во САД во присуство на новиот претседател Џозеф Бајден, по инаугурацијата, во првата половина на 2021 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Добитник на американската лотарија освои 1,05 милијарди долари

Ана Ололовска

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Ана Ололовска

Откази за шефови на уште три американски меѓународни медиумски куќи

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска

И Иванка Трамп и Џаред Кушнер „се повлекле“ од Вашингтон, рентаат луксузен апартман во Мајами

Жарко Настоски

Сенатот го потврди именувањето на Лојд Остин за шеф на Пентагон

Жарко Настоски