Чисекеди: Во бродоломот во ДР Конго загинаа 13 лица, а 142 се водат како исчезнати

Од:

Повеќе од 13 луѓе загинаа, а 142 се водат како исчезнати по бродоломот во езерото Куву, во источниот дел на Демократска Република Конго изјави денеска преседателот Феликс Чисекеди.

Тој додаде, при несреќата што се случи во понеделникот, дека спасени се 37 луѓе.

Бродот со 200 патници што пловел кон комерцијалниот центар Гоми потона во езерото Киву.

Невладините организации повеќепати досега бараа од властите да се зголеми контролата над бродскиот превоз бидејќи пренатрупаните чамци и бродови, се честа причина за несреќите.

Би можело да ве интересира

Гугл, Епл и Тесла меѓу обвинетите за смртта на деца во Конго

Најмалку 30 рудари загинаа во рудник во ДР Конго

Ана Ололовска

Повеќе од 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Ана Ололовска

Во Конго убиени тројца членови на тимот за борба против ебола

Ана Ололовска

Незадоволни граѓани на Конго ја запалија зградата на градскиот совет

Ана Ололовска

Најмалку 23 луѓе загинаа при уривање на авион воКонго

Татјана Ташкова