Автомобил излетал од тркачка патека и влетал во публика: Има мртви, меѓу нив и дете

Од:

Седум лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени кога тркачки автомобил излетал од патеката во Шри Ланка и удрил во луѓе кои стоеле во публиката.

Несреќата се случи на трката Fox Hill Supercross во неделата во Дијаталава.

Меѓу загинатите има и четворица претставници на трката, како и гледачи, меѓу кои и едно осумгодишно девојче, соопшти армијата.

Објавени се неколку детали за возачот и неговата состојба. Властите соопштија дека е во тек целосна полициска истрага за несреќата на патеката во сопственост на војската. Дијаталава, во централниот дел на јужниот дел на Шри Ланка е поранешен гарнизонски град и армијата има академија таму.

Според очевидци, трагедијата се случила набрзо откако автомобил се превртел на патеката.

Организаторите се обидоа да ги забават автомобилите околу местото на несреќата со трепкање на жолти светла, но додека болидите брзо минуваа, еден црвен автомобил излета од патеката и удри во гледачите на страната на незаштитената патека.

Пет лица починале на лице место, а двајца им подлегнале на повредите во болница. Многумина од повредените се во критична состојба.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Едно лице почина, а друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

(ВИДЕО) Автобус полн со патници падна во река во Санкт Петербург

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Триесетина повредени во несреќа на пристаниште во Италија

Горан Наумовски