Загина чешки турист додека фотографирал огромни бранови на Канарските острови

Од:

Турист од Чешка загина откако паднал во морето додека фотографирал огромни бранови за време на бура на канарскиот остров Тенерифе, соопштија вчера властите, пренесе Асошиетед прес.

Во соопштението на локалната власт на Канарските острови се наведува дека 53-годишен маж починал во средата попладне во градот Пуерто де ла Круз. Спасувачките служби го извлекле мажот од морето, но тој набргу починал.

Властите предупредија на можни поплави во крајбрежните области поради бурните мориња околу островот во Атлантикот, популарна дестинација за одмор за многу Европејци. Владата ги повика луѓето да преземат мерки на претпазливост во областите на брановите и да избегнуваат спортови на вода и патување по крајбрежните патишта.

Официјални лица на Тенерифе објавија дека луѓето од околу 60 куќи биле евакуирани во средата, додавајќи дека брановите достигнале и до пет метри во неколку области.

Четири лица од различни земји починаа минатиот месец откако паднаа во морето за време на лошото време во Шпанија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Едно лице почина, а друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

(ВИДЕО) Автобус полн со патници падна во река во Санкт Петербург

Горан Наумовски

Автомобил излетал од тркачка патека и влетал во публика: Има мртви, меѓу нив и дете