Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

Од:

Цените на нафтата денеска се искачија над 108 долари на меѓународните пазари, откако разговорите во ЕУ за забрана на увозот на руска нафта и прекините во снабдувањето од Либија ја засенија загриженоста за економскиот раст и побарувачката за енергенси.

На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 1,58 долари во однос на претходното затворање и изнесуваше 108,38 долари. На американскиот пазар со барел се тргуваше за 1,64 долари повисоко, по 103,83 долари.

Цените речиси стагнираа вчера, бидејќи трговците беа загрижени поради Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој во вторникот ја намали прогнозата за светскиот економски раст оваа година за речиси цел процентен поен на 3,6 отсто поради војната во Украина. Послабиот економски раст значи и помала побарувачка за енергенси.

Денеска на пазарот преовладуваше загриженоста за снабдувањето, во време на разговори во ЕУ за забрана на увоз на руска нафта. Трговците се претпазливи за руските барели поради проблемите со транспортот и плаќањето, откако Западот воведе санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Либија, пак, оваа недела објави дека нејзиното производство е намалено за повеќе од 550.000 барели нафта дневно поради блокадите на големи полиња и извозните терминали.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Герашченко: Праќаат ли Русите тенкови од педесеттите на бојното поле?

Ана Ололовска

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска