Цените на нафтата пораснаа, доларот нагло падна

Од:

На азиските берзи денеска цените на акциите пораснаа трет ден по ред, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од вчерашниот раст на Волстрит, откако повеќето американски компании објавија подобри од очекуваните деловни резултати.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 07:00 часот порасна за 1,5 отсто, зајакнувајќи трет ден по ред.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 2,2 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Хонг Конг и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,2 и 1,9 отсто.

Растот на азиските берзи трет ден по ред е благодарение на смирувањето на тензиите на Блискиот Исток, како и на продолжувањето на растот на цените на акциите на Волстрит втор ден по ред.

Вчера, имено, индексот Dow Jones зајакна за 0,7 отсто, S&P 500 за околу 1,2 отсто, а индексот Nasdaq за 1,6 отсто. Растот на индексот втор ден по ред е благодарение на подобрите од очекуваните деловни резултати на повеќето американски компании.

Така, на пример, по објавувањето на резултатите, цената на акцијата на Џенерал Моторс скокна за повеќе од 4 отсто. По затворањето на Волстрит, цената на акцијата на Tesla скокна за повеќе од 10 отсто во продолженото тргување.

Додуша, деловните резултати на компанијата се нешто послаби од очекуваното, но компанијата најави производство на нови, поевтини модели на електрични возила и преструктуирање, односно отпуштање на неколку илјади работници.

Во наредните денови инвеститорите ќе се фокусираат и на деловните извештаи на компаниите како Мета платформи, Алфабет и Мајкрософт.

Во петок, пак, ќе биде објавен извештајот за инфлацијата во САД, што може да влијае на насоката на пазарот. До неодамна, се очекуваше дека ФЕД агресивно ќе ги намали каматните стапки оваа година, почнувајќи од јуни.

Сепак, се појасно е дека централната банка нема да брза со намалување на каматните стапки бидејќи пазарот на трудот е сè уште силен, економијата расте, а инфлацијата е сè уште покачена.

Затоа, се повеќе се шпекулира дека процесот на намалување на каматните стапки би можел да започне дури наесен.

На девизните пазари, пак, вредноста на доларот во однос на кошничката валути нагло падна.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,60 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 106,09 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 154,75 на 154,85 ​​јени.

Со оглед на тоа што доларот лебди на највисоките нивоа во последните 34 години, јапонските власти се закануваат дека ќе интервенираат за да спречат натамошно слабеење на јенот.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0710 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0655 долари.

Цените на нафтата, пак, благо пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава зајакна за 0,03 отсто, на 88,45 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,07 отсто, на 83,40 долари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) „Ова е еколошка катастрофа“: Се појави нафтена дамка во Јадранско Море

A1on

Најголем месечен пад на цената на нафтата годинава

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 отсто минатата недела

Катерина Ѓуровски

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Цените на нафтата благо пораснаа