Бројот на загинати при нападот врз џамијата во Кабул се зголеми на 21 лице

Од:

Бројот на загинати при нападот врз џамијата во Кабул се зголеми на 21 лице.

Според авганистанската полиција, животот го изгуби најмалку 21 лице, а повредени се 33 луѓе.

Меѓу повредените има и неколку деца.

Очевидец тврди дека загинат е и свештеникот мула Амир Мохамед Кабули.

Како што појаснија жители на градскиот кварт Кер Кана, каде се наоѓа џамијата Сидикија, нападот го извршил бомбаш самоубиец.

Сè уште никој не презеде одговорност за нападот, што се случил за време на синоќешната молитва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Исламска држава ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Кабул

Повеќе од 20 луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во Кабул

А1он

Експлозија на воениот аеродром во Кабул – има загинати

Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

А1он

Нападната е пакистанската амбасада во Кабул, има повредени

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул