Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател поднесе оставка

Од:

Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател денеска изјави дека ќе се повлече од функцијата кога Лиз Трас и официјално ќе ја преземе премиерската должност во Велика Британија.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми пренесуваат дека Пател поднесе оставка само неколку часа откако Трас беше прогласена за победничка на внатрепартиските избори за лидер на Конзервативната партија, за потоа по автоматизам да може да стане следниот премиер на Велика Британија.

Трас утре ќе треба да стане премиерка откако кралицата Елизабета Втора ќе ја покани да формира нова влада на прием во замокот Балморал во Шкотска.

„И честитам на Лиз Трас за нејзиниот избор за наш нов лидер и ќе ја поддржам како наш нов премиер“, напиша Пател во писмото со оставка до актуелниот премиер Борис Џонсон, кое го објави на Твитер.

„Мој избор е да ја продолжам мојата јавна служба во земјата и во изборната единица Висам од резервните клупи штом Лиз официјално ќе ја преземе функцијата и ќе биде назначен новиот министер за внатрешни работи“, рече Пател.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Срамна лидерка која ќе се памети по катастрофалната неписменост – рекација на Русија на оставката на ТРас

А1он

Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

Горан Наумовски

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он

Шведската премиерка Магдалена Андерсон поднесе оставка

А1он

Советник на Ердоган поднесе оставка по обвинувањата за корупција од страна на Седат Пекер

А1он

Пендаровски го прими известувањето за оставката на Заев

А1он