Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

Од:

Велика Британија е првата што одобри вакцина против коронавирусот која ги таргетира и нејзината оригинална и омикрон варијантата.

Британската регулаторна управа за лекови (MHRA) ја одобри таканаречената бивалентна вакцина дизајнирана од американската фармацевтска компанија Модерна за вакцинирање на возрасни.

Одлуката на агенцијата се заснова на резултатите од клиничките испитувања кои покажаа дека вакцината предизвикува силен имунолошки одговор и против омикрон БА.1 и против оригиналниот вирус што се појави во 2020 година, се вели во соопштението.

Ефективноста на вакцината е ослабена

Агенцијата посочува дека научната анализа утврдила дека вакцината создава добар имунолошки одговор против моментално доминантните варијанти на омикрон BA.4 и BA.5. Во соопштението се наведува дека новата формулација на вакцината не предизвикува сериозни несакани ефекти.

Додека постоечките вакцини сè уште обезбедуваат добра заштита кога се вклучени хоспитализација и смрт, ефективноста на вакцината е ослабена како што вирусот еволуираше.

„Првата генерација вакцини за Ковид-19 што се користат во ОК продолжуваат да обезбедуваат голема заштита од болести и спасуваат животи“, рече извршниот директор на MHRA, Џун Рејн.

„Новата бивалентна вакцина ни нуди поостра алатка за заштита од оваа болест, додека вирусот продолжува да се развива“, додаде таа.

Официјални лица на Европската агенција за лекови (ЕМА) очекуваат дека вакцините приспособени на варијанти на корона ќе бидат одобрени во Европската унија до септември. Тие рекоа дека агенцијата ќе ја разгледа можноста за одобрување вакцина насочена кон постарата омикронска варијанта BA.1 оваа есен, имајќи предвид дека вакцините што конкретно ги таргетираат поновите подваријанти на омикрон само што ги поминале клиничките испитувања.

Во исто време, американската Администрација за храна и лекови (ФДА) објави дека ќе бара сите нови вакцини што се користат во Америка да ги вклучат оние против омикронските подваријанти BA.4 и BA.5.

Покрај Модерна, партнерите Pfizer-Inc и BioNTech тестираат верзии на нивната вакцина заснована на РНК, модифицирана за да се бори против варијантите на омикрон, додека Санофи и партнерот GSK работат на вакцина базирана на протеини која ја таргетира бета-субваријантата, која доминираше  минатата година.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Ѓуровски