Бил Гејтс: Светот треба да се врати во нормала до крајот на следната година

Од:

Светот треба да се врати во нормала до крајот на 2022 година благодарение на вакцините против Ковид-19, изјави Бил Гејтс во интервју за полскиот весник „Газета Виборча“ и телевизискиот канал ТВН24.

„Ова е неверојатна трагедија“, рече коосновачот на „Мајкрософт“ за пандемијата, додавајќи дека единствената добра вест е пристапот до вакцините.

„До крајот на 2022 година треба да се вратиме во нормала“, истакна Гејтс.

Гејтс, милијардер кој се повлече од челната позиција на „Мајкрософт“ во 2014 година, донираше најмалку 1,75 милијарди долари преку фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ за глобален одговор на пандемијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Стотици уапсени за време на протести против анти-ковид мерките во Австралија

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

ЕМА нема потврда за поголем ризик за жени и млади од Астра Зенека

А1он