Берлускони на 85-годишна возраст активно се враќа во италијанската политика, реизбран е за сенатор

Од:

Силвио Берлускони, лидерот на екстремно десничарската партија „Форца Италија“, дел од десничарската коалиција, успеа да освои место во италијанскиот Сенат на вчерашните избори.

dobivaj vesti na viber

Осумдесет и петгодишниот Берлускони е избран од Монца, централна Италија. Таму тој е сопственик на локалниот фудбалски тим.

Станува збор за негова деветта изборна кампања. За неа, тој се придружи и на ТикТок, каде собра 600.000 следбеници на социјалната мрежа.

Пред девет години, Берлускони беше осуден за фискална измама, а дел од казната беше одредено време да не може да се кандидира на избори. Казната истече во 2018 година.

Берлускони, кој беше четири пати премиер на Италија, неодамна имаше и здравствени проблеми. Поради Ковид-19, тој беше хоспитализиран во септември 2020 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во свлечиштето во Италија загинаа две деца и бебе

Горан Наумовски

ВИДЕО: Катастрофални свлечишта и поплави во Италија, бројот на жртвите расте

Ана Ололовска

Облечени како гладијатори се сликале со туристи во Рим, па им изнудувале пари

Ана Ололовска

Италија: Прогласена вонредна состојба во Искија по лизгање на земјиштето

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се бараат преживеани по свлечиштето во Италија, заробени семејства чекаат помош

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се извлекуваат преживеаните по лизгање на земјиште во Италија, жена загина, 10 се водат за исчезнати

Ана Ололовска