Белата куќа: Не повлекуваме црвени линии за Израел, ќе продолжиме да го поддржуваме

Од:

Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби рече дека САД нема да повлечат „црвени линии“ за Израел.

„Ќе продолжиме да ги поддржуваме“, рече Кирби и одби да го коментира интензивирањето на активностите на израелската армија во Појасот Газа, пишува „Тајмс оф Израел“.

Тој додаде дека САД сè уште го проценуваат влијанието на воздушните напади врз милитантните групи поддржани од Иран.

Би можело да ве интересира

Словенија ја призна Палестина

Предраг Петровиќ

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Предраг Петровиќ

Борел: Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас

Горан Наумовски

Палестина повторно испрати барање до Советот за безбедност за прием во ОН

Песков: Русија ја признава државата Палестина